KONFERENCJA BIM: POLSKA PERSPEKTYWA – AUTODESK DAY 2015 CZ.II

Druga część konferencji BIM: polska perspektywa-Autodesk Day 2015, która odbyła się 17.11.2015 była podzielona na bloki. Niestety nie można było być na wszystkich ponieważ każdorazowo w tym samym czasie odbywały się trzy prelekcje. Mój wybór padł na:

 • Wejście do cyfrowego świata BIM. BIM z wykorzystaniem technologii Virtual i Augmented Reality.
  Szymon Dorna, PM Group

  Wykład dotyczył wykorzystania modeli zbudowanych w Revicie oraz zeskanowanych w 3D do stworzenia prezentacji dla klienta, który dzięki okularom VR będzie mógł wirtualnie przemieszczać się po obiekcie. Jako przykład realizacji takiego zamówienia podawano duże przestrzenie magazynowe, gdzie nie tylko można było obejrzeć pomieszczenia, ale otworzyć drzwi wyciągając rękę lub zobaczyć spadające pudło po zatrzymaniu się w konkretnym miejscu. Jako zalety podawano także fakt, że model Revita zawiera wiele informacji (materiał, rodzaje instalacji itp.), więc w przyszłości może to ułatwić użytkowanie obiektu. Już za kilka lat, żeby zobaczyć jakie instalacje są za ściana wystarczy założyć okulary typu HoloLens.
  Do wykonywania prezentacji wykorzystano model z Revita zapisany do formatu .fbx, 3DS Max (uproszczenie geometrii i tekstur) oraz Unreal Engine, gdzie przypisano odpowiednie i dodatkowe materiały oraz zaprogramowano akcje.
  Zdecydowanie jest to przyszłość prezentacji architektonicznej. Już niedługo będziemy mogli “grać” w projekty.

  Warto zobaczyć:
  https://youtu.be/kXVW4sUsh3A

 • A360 Collaboration for Revit – pokaz przedpremierowy
  Jakub Kulig, Robobat

  A360 Collaboration już niedługo będzie dostępny na polskim rynku. Został już przetestowany w Stanach Zjednoczonych, gdzie można już z niego korzystać. Usługa ta pozwala przechowywać projekty w chmurze Autodesku, zapewnia łatwy podgląd projektów, dla wszystkich osób, którym damy do danego pliku uprawnienia. Pracując na pliku projektu w Revicie można rozmawiać na “czacie”i od razu wyjaśniać powstające problemy. Pliki są dostępne z komputera, tabletu i komórki. Minusem jest to, że za każdą osobę posiadającą tą usługę trzeba uiścić dodatkową opłatą w formie miesięcznej subskrypcji. Plusem jest to, że gdy każda branża pracuje na Revicie ułatwia to komunikację, zwłaszcza przy dużych projektach.
  http://www.autodesk.com/products/collaboration-for-revit/overview

 • BIM dla zaawansowanych
  Krzysztof Adach, CADach
  Wykład nie prezentował konkretnych rozwiązań, które można stosować w programie, a raczej zachęcał do przejścia na BIM firmy i tłumaczył zalety oprogramowania. Bardziej interesująca była część w której p. Mieszko Niedźwiedzki opowiadał o projektach, które realizował w Revicie. Zaprezentował projekty ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Dubaju i ostatnio Polski (Szpital Powiatowy w Żywcu). Udowodnił, że Revit nie stawia ograniczeń projektantom, a raczej uwalnia myślenie, ponieważ projektuje w 3D, jest w stanie sam zrobić wizualizację. Podał przykład, gdzie dzięki wykorzystaniu Green Building Studio i Revita można było podjąć decyzję o lekkim obróceniu rzutu budynku. Pozwoliło to na zmniejszenie energii potrzebnej do korzystania z budynku, a co za tym idzie pieniędzy.
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Advertisements
%d bloggers like this: