Konferencja BIM: polska perspektywa – Autodesk Day 2015 cz.I

17.11.2015 odbyła się w Warszawie konferencja BIM: polska perspektywa-Autodesk Day 2015. Dla osób, które nie miały okazji się w niej uczestniczyć postanowiłam zrelacjonować pokrótce to, co można było tam usłyszeć:

Sesja plenarna: Przyszłość tworzenia w architekturze i budownictwie

Podczas sesji zostały zaprezentowane wyniki badań “BIM: polska perspektywa” realizowanych przez Instytut Millward Brown. Próba obejmowała 350 firm (biura architektoniczne, projektujące konstrukcję, instalację oraz firmy deweloperskie).

Skrót wyników badań:

46% respondentów-zetknęło się z BIM (są tu ujęte wszystkie programy BIM dostępne na rynku)

25,4% specjalistów pracujących w branży architektoniczno-budowlanej było zaangażowanych w przygotowanie projektu za pomocą BIM

Najlepiej BIM znają architekci (65,4%), na drugim miejscu są projektanci konstrukcji i instalacji (50,3%), a na trzecim wykonawcy (24,7%).

Jak można było przypuszczać świadomość BIM jest wyższa wśród osób z krótszym stażem zawodowym (58,9%).

Redukcje kosztu zaobserwowane przez respondentów można było zauważyć wg. 70,9% respondentów na etapie przedmiaru i kosztorysowania, 60,5% w całym procesie powstawania i życia budynku, 57% na etapie realizacji budowy.

Co stanowi największe bariery we wprowadzeniu BIM do działalności?

83,9% niskie ceny projektów

71,4% mała liczba specjalistów posiadających umiejętność wykonawstwa/projektowania w oparciu o BIM

68,9% brak wspólnych standardów działania, niska świadomość korzyści wśród inwestorów

Tej kwestii m.in. dotyczyła późniejsza dyskusja w której brali udział p. Rafał Bałdys (PZPB), p. Marek Dąbrowski (WSP Polska), p. Wojciech Jędrzejczak (Autodesk) oraz p. Mariusz Ścisło (SARP). Głównym zarzutem wobec BIM-u były koszty związane z oprogramowaniem, przygotowaniem pracowników oraz wdrożeniem w firmie. Cena oprogramowania jest w Polsce taka sama jak za granicą, a zarobki branży architektonicznej niższe. Jako przykład podano Niemcy, gdzie architekci zarabiają kilkanaście procent ceny projektu. W Polsce nadal rządzi podejście “najniższa cena wygrywa”co pociąga za sobą niższe dochody architektów i brak funduszy, które można by zainwestować w nowe oprogramowanie. Kontrargumentem ze strony p. Wojciecha Jędrzejczaka (Autodesk) było to, że w Polsce mniejsze są koszty specjalisty, który pomoże w przejściu na BIM. Kolejnym zarzutem był brak wykorzystania na wszystkich etapach projektowania i użytkowania obiektu. Ciężko jest o współpracę wszystkich branż na BIM-ie, co powoduje konieczność ciągłego eksportu do najpopularniejszych formatów (zazwyczaj .dwg) i nanoszenie każdej zmiany dwukrotnie. Barierą nie są możliwości oprogramowania, ale dobranie grupy, która dysponowałaby tego rodzaju oprogramowaniem. Bardzo rzadko, lub wcale, korzysta się z modelu BIM na etapie użytkowania projektu.

Dopiero połączenie wszystkich gałęzi daje pełen efekt BIM. Możliwości oprogramowania już są.

 

 

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Advertisements
%d bloggers like this: